آموزش شنا

در این مقاله سعی داریم به آموزش مدیریت خود در آب و آموزش شنا بپردازم

این آموزش به زبان ساده مدیریت خود در آب و آموزش هدفمند برای یک شنا خوب را یاد می دهد

بسیاری افراد فکر می کنند یادگیری شنا ترسناک به نظر می رسد. اما در صورتی که به طور اصولی شنا کردن را شروع کنید نه تنها ترسناک نیست بلکه کاری لذت بخش است.

در ابتدای یادگیری سعی کنید در آب کم عمق تمرین کنید تا بتوانید در صورت نیاز و مواقعی که در آب فرو می روید، بایستید. لبه های استخر را بگیرید یا یک جلیقه نجات در دست داشته باشید و به آرامی پا بزنید و پاهای خودتان را در آب بالا و پایین  کنید. دقت کنید در این حالت باید پاهایتان از پشت هم سطح سرتان قرار گیرد نه اینکه پاهایتان را در عمق آب تکان دهید. بعد از اینکه به راحتی توانستید روی آب شناور شوید و پا بزنید، مجددا با کمک همین جلیقه و یا لبه استخر، به پشت بخوابید و دست و پا بزنید. این بهترین روش برای یادگیری سریع شنا می باشد.

در ادامه به یک سری نکات مهم و اساسی میپردازیم:

۱- ایمنی را رعایت کنید.

بسیاری از مردم شنا را فقط برای این یاد می گیرند که در آب رودخانه، دریا و … غرق نشوند اما باور کنید هر چقدر هم در شنا کردن ماهر باشید ممکن است در آب های خروشان یا محل هایی که نباید شنا کنید غرق خواهید شد (بخاطر جریان گردابی آب و لختی بدن). چند وقت پیش بود که قهرمان شنای المپیک در دریا غرق شد! شما که جای خود دارید. پس نکات زیر را مدنظر بگیرید:

در تنهایی شنا نکنید. همیشه با یک شخص دیگر که شناگر قوی میباشد، شنا کنید، اگر نه افراد دیگری حضور داشته باشند. یک منطقه با داشتن غریق نجات معمولا بهترین مکان برای شنا است.

در ابتدای یادگیری شنا، در آب جاری و خروشان تمرین نکنید. اگر می خواهید در یک اقیانوس یا رودخانه شنا کردن را یاد بگیرید (پیشنهاد می کنیم در استخر این کار را کنید) باید بیشتر از حرکت آب آگاه باشید یا اینکه به همراه فردی ماهر باشید.

در عمقی شنا کنید که می توانید از پس آن بر بیایید! در ابتدای یادگیری،در عمق بیشتر از ۲ متر شنا نکنید حتی در استخر! که اگر اتفاق ناگواری افتاد بتوانید سریع بایستید و نفس بکشید.

از شنا در شرایط آب و هوایی غیرمنتظره و غیر صاف جدا اجتناب کنید. شنا در باران به نظر خوب جلوه می کند، اما اگر دیدید یا شنیدید جریان باد یا طوفان قرار است اتفاق بیفتد بلافاصله از آب خارج شوید.

در آبی که خیلی سرد است شنا نکنید! حرکت اندام شما به دست و پا زدن در آب سرد می تواند به طور ناگهان دشوار شود زیرا عضلات بدن بخصوص چار سر ران به ناگهان می گیرد!

۲- به شناور بودن روی آب عادت کنید.

قسمتی از لبه استخر یا یک جلیقه نجات در وسط آب را بگیرید تا شناور باشید و اجازه بدهید پاهایتان از پشت روی آب شناور شود. برای مدتی در حالتی که پاهایتان را صاف نگه داشته اید پا بزنید و وقتی خسته شدید بدون اینکه پا بزنید روی آب به همان حالت شناور بمانید.

نکته بسیار مهم این است که باید پاهایتان را صاف نگه دارید و پاهایتان از پشت آنقدر بالا بیاید که وقتی سر خود را بر می گردانید پاهایتان را از روی سطح آب ببینید (سرتان و کف پاهایتان در یک سطح قرار گیرد)

به محض اینکه خسته شدید، سعی کنید روی پشت  خود شناور شوید. در عمق کم بمانید. اگر آب در اطراف گوش شما باشد یا داخل گوش تان رفت نترسید. در این حالت بینی و دهان شما در هوا است، اما به آن عادت خواهید کرد. برای ثبات بیشتر، دست های خود را با یک زاویه راست باز کنید تا بدن شما به شکل “T” دربیاید.

۳- اضطراب و ترس نداشته باشید.

همیشه به یاد داشته باشید که اگر شما در عمق زیاد هستید یا اینکه به راحتی نمیتوانید اندام خود را حرکت دهید – به پشت شنا کنید. اگر واقعا خسته شده اید و در وسط آب هستید اصلا هول نشوید و نفس نفس نکنید. خود را روی آب شناور کنید. اجازه دهید آب شما را حمل کند. این کار را برای ساعت ها به راحتی می توانید انجام دهید.

۴- بیرون دادن نفس در زیر آب را تمرین کنید.

در حالی که هنوز در عمق کم هستید، یک نفس عمیق بکشید و سر خود را زیر آب ببرید. به آرامی نفس خود را از دماغتان بیرون دهید تا اینکه تمام نفس تان به بیرون رود، سپس به بالا بیایید. حبابهای آب باید بیرون بیایند. همچنین می توانید نفس خود را از دهان تان به بیرون دهید، اما معمولا در این صورت حباب های بزرگ از دهان خارج میشود و تنفس سخت تر می شود.

اگر در بیرون دادن نفس از طریق بینی خود احساس راحتی نمی کنید، می توانید آن را بسته نگه دارید یا یک پلاگ بینی بپوشید و از دهان نفس تان را بیرون دهید.

۵- عینک زدن(اختیاری)

عینک شنا می تواند به شما کمک کند که راحت‌تر چشم‌های خود را زیر آب باز کنید و  به شما اجازه دهد بیشتر به وضوح ببینید. ضمنا در بسیاری استخرهای کشور میزان کلر زیاد است و ممکن است حساسیت هایی برای چشم تان ایجاد کند.

برای مشاهد ویدیوهای کامل آموزش شنا کلیک نمایید.